RSS feed for vanessa
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
McQueen

McQueen

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
El Angel

El Angel

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Colette

Colette

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry