RSS feed for vanessa
  • Valley of the Dolls

    Valley of the Dolls

    ★★

    bien mala la verdad pero sharon tate sale bastante guapa

  • Charade

    Charade

    ★★★★½

    oh to be audrey hepburn...  surrounded by stupid men... wearing cute clothes... in paris...

  • The Aristocats

    The Aristocats

    ★★★★★

    why does duchess have the same energy as every character nicole kidman has ever played

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★★

    very telling of what i like in cinema

  • A Ghost Story

    A Ghost Story

    ★★★½

    i feel so overwhelmed

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★

    mia goth... spare hands in marriage miss spare hands in marriage

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★½

    i can’t believe they left the murder mystery party

  • Marie Antoinette

    Marie Antoinette

    ★★★★★

    this be.. Pretty

  • Whisper of the Heart

    Whisper of the Heart

    ★★★★★

    seiji is really the best Boi

  • McQueen

    McQueen

    ★★★★★

    i spent the whole film crying,, it’s incredible what he could make you feel through clothes

  • God's Own Country

    God's Own Country

    ★★★★

    :(

  • El Angel

    El Angel

    ★★★★

    lorenzo ferro is enchanting