RSS feed for Vanessa
  • Avatar

    Avatar

    Getting pumped for the sequel - seemed like a totally different movie on a rewatch.  #comingsoon

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★★

    Watching Interstellar Knowing it’s Really Long & I Have to Go Out 10 Minutes After It Ends

    Me for 2hrs 47mins : 😢 while clutching mascara I know to delay applying 
    My TV: [End Scene]...”Directed by Christopher Nolan”
    Me: waaaaaaaaaaah 😭 😭😭😭😭😭 ...wooooooooooooo 👏 👏👏👏👏 *applies mascara*
    My phone: “Uber’s here”
    #efficiency

  • Anima

    Anima

    ★★★½

    It reeled me in a little towards the end. But it left me in tears. Because this film marks the death of experimental video as an art form at the hands of Netflix. Experimental video is a practice I’ve been working on for a long time and now I’m glad I was never really that good at it. And anyone who knows me knows something truly pure and important inside me died when I saw this.

    Anima/Netflix’s taken a genre…

  • The Aviator

    The Aviator

    ★★★★★

    In 2004, this was a 4 star film. In 2019, it’s a 5.15/5. #deepthoughts

  • Titanic

    Titanic

    ★★★★★

    Leo is the master of aquatic action set pieces. The way he fell into the darkness of the Atlantic is the best part of this perfect movie. #lazymoviereviews

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

    Leo is the master of aquatic action set pieces. The way he fell into the swimming pool is the best part of this perfect movie.

  • X-Men: Apocalypse

    X-Men: Apocalypse

    ★★★

    I think it’s about time I took up macrame.

  • Tommy Boy

    Tommy Boy

    ★★★★★

    This is the perfect movie, it has cow tipping AND moth comedy. What more do you want people? Why is it so hard for us to find true joy? All you need is Tommy Boy
    (Ps. I rewatched this two weeks ago and I’m only now logging it on Letterboxd.) #fyi #freepass #mothcomedy #theperfectmovie

  • Billy Madison

    Billy Madison

    ★★★★★

    Anyone who doesn’t think this is a ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ movie needs to go back to school. Even though there’s a bunch of things wrong with it....it glorifies teaching as a career in a way that doesn’t piss me off. Also, Buschemi lipstick scene = auto 5 stars plus immunity. It’s just so perfect.

  • Ibiza

    Ibiza

    ★★

    This movie made me feel SO old and grumpy. I was so disgusted and all “youngsters these days are so fucked”. 20 minutes in I was done and we stopped watching. Then I googled Gillian Jacobs and it turns out we’re the same age. What a weird day...but y’know...whateverrrrr #birthdayweekend

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★

    This review is dedicated to my buddy Matt Raimondo, inventor of the Highs&Lows Review aka the Raimondoview™️/newly crowned Monsignor de Mailbag.


    The Highs:
    Dear Canada.

    Two years ago, the very idea I would ever be sitting with my reluctantly present hipster girlfriends at a 3 HOUR 9:50pm Xtremescreen session of this movie because I couldn’t get seats at a reasonable time, would be beyond comprehension. The very idea I would watch Infinity War in preparation for watching this movie, inconceivable.…

  • Revenge of the Nerds

    Revenge of the Nerds

    ★★★★½

    I was about to give this ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ but I suddenly felt the earth shudder as my thumb slid past 4.5. It was like giving this movie the same rating as Phantom Thread would throw the world into chaos. It is the perfect movie. And I’m disgusted in myself for choosing humanity over giving this movie the rating it deserves. 

    4.5/4.5