Sort by

Vanessa has logged 230 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Entity

The Entity

1982
×
Edit this entry  
29
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Guinea Pig 6: Mermaid in the Manhole

Guinea Pig 6: Mermaid in the Manhole

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Omen III: The Final Conflict

Omen III: The Final Conflict

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Guinea Pig 5: Android of Notre Dame

Guinea Pig 5: Android of Notre Dame

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Dune

Dune

1984
×
Edit this entry  
22
Guinea Pig 4: Devil Woman Doctor

Guinea Pig 4: Devil Woman Doctor

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
Guinea Pig 3: He Never Dies

Guinea Pig 3: He Never Dies

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
Scars of Dracula

Scars of Dracula

1970
×
★★★
Edit this entry  
19
Showgirls

Showgirls

1995
×
Edit this entry  
18
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
Pleasure Kill

Pleasure Kill

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood

Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★
Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Edit this entry  
11
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
08
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
Jonathan

Jonathan

1970
×
Edit this entry  
03
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Edit this entry  
22
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

1978
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Lipstick

Lipstick

1976
×
★★★½
Edit this entry  
21
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★½
Edit this entry  
18
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Cannibal

Cannibal

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spree

Spree

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Another Me

Another Me

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Tarantula

Tarantula

1955
×
Read the review Edit this entry  
12
American Mary

American Mary

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Queen of Black Magic

The Queen of Black Magic

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Damien: Omen II

Damien: Omen II

1978
×
Read the review Edit this entry  
31
Unfinished Business

Unfinished Business

2020
×
Edit this entry  
31
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
31
The Girl in the Woods

The Girl in the Woods

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
The Plant Collector

The Plant Collector

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Strange Bird

Strange Bird

2019
×
★★★★
Edit this entry