RSS feed for Alexei
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★
Edit this entry  
20
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
15
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Edit this entry  
15
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The White Reindeer

The White Reindeer

1952
×
★★★
Edit this entry  
12
Despair

Despair

1978
×
Edit this entry  
11
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Unmade Beds

Unmade Beds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
303

303

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★
Edit this entry  
08
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★½
Edit this entry  
07
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Moment in the Reeds

A Moment in the Reeds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
01
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
26
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Fanny & Alexander

Fanny & Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Making of Fanny and Alexander

The Making of Fanny and Alexander

1986
×
Edit this entry  
19
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Edit this entry  
18
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
17
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★★
Edit this entry  
14
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Edit this entry  
06
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
Edit this entry  
02
Rope

Rope

1948
×
★★★
Edit this entry  
01
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry