Varghese has logged 54 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
United 93

United 93

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Forbidden Games

Forbidden Games

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chandni Bar

Chandni Bar

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sea Inside

The Sea Inside

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ten

Ten

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
Read the review Edit this entry  
03
Birdy

Birdy

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry