Sort by

Varghese has logged 370 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sin Nombre

Sin Nombre

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Un flic

Un flic

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Passion Fish

Passion Fish

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pelle the Conqueror

Pelle the Conqueror

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Homicide

Homicide

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shadowlands

Shadowlands

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kolya

Kolya

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Compliance

Compliance

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Life as a Dog

My Life as a Dog

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wit

Wit

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Living Out Loud

Living Out Loud

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1992
×
Read the review Edit this entry  
14
In & Out

In & Out

1997
×
Read the review Edit this entry  
14
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wajib

Wajib

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Flirting

Flirting

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sicko

Sicko

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lakeview Terrace

Lakeview Terrace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Dark Horse

The Dark Horse

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Square

The Square

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
Read the review Edit this entry  
06
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry