Sort by

Varghese has logged 80 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Together

Together

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight

Midnight

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Detroit

Detroit

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Goodbye, Mr. Chips

Goodbye, Mr. Chips

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Women

The Women

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gaslight

Gaslight

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Adult Behavior

Adult Behavior

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
Read the review Edit this entry  
26
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
Read the review Edit this entry  
25
Sergeant York

Sergeant York

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Henry V

Henry V

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
Read the review Edit this entry  
21
Hindi Medium

Hindi Medium

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
Read the review Edit this entry  
20
Humanity and Paper Balloons

Humanity and Paper Balloons

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Swing Time

Swing Time

1936
×
Read the review Edit this entry  
19
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Newton

Newton

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Red River

Red River

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My American Uncle

My American Uncle

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
Read the review Edit this entry  
15
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Freaks

Freaks

1932
×
Read the review Edit this entry  
15
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
Read the review Edit this entry  
13
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
Read the review Edit this entry  
13
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry