Sort by

Varghese has logged 70 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Super Deluxe

Super Deluxe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Times of Harvey Milk

The Times of Harvey Milk

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cove

The Cove

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
CB4

CB4

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Girlfight

Girlfight

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bloody Sunday

Bloody Sunday

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uri: The Surgical Strike

Uri: The Surgical Strike

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fast, Cheap & Out of Control

Fast, Cheap & Out of Control

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Underground

Underground

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids

Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
RBG

RBG

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alice

Alice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Enron: The Smartest Guys in the Room

Enron: The Smartest Guys in the Room

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
13
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Super Troopers

Super Troopers

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zardoz

Zardoz

1974
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
Read the review Edit this entry  
10
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry