• Boomerang!

    ★★★½

  • Cat Fishin'

  • Odd Man Out

    ★★★½

  • The Farmer's Daughter

    ★★★★

  • Duel in the Sun

  • Great Expectations

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Utamaro and His Five Women

    ★★★

  • Paisan

    ★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★½

  • My Darling Clementine

    ★★★★½

  • The Big Snooze

  • Beauty and the Beast

    ★★★★½

  • Walky Talky Hawky

  • Solid Serenade

  • The Killers

    ★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★

  • Notorious

    ★★★★

  • The Great Piggy Bank Robbery

  • The Stranger

    ★★

  • Trap Happy

  • Hair-Raising Hare

  • The Milky Waif

  • Shoeshine

    ★★★★

  • Springtime for Thomas

  • Gilda

  • To Each His Own

    ★★★½

  • Scarlet Street

    ★★★★★

  • Leave Her to Heaven

    ★★★★

  • Quiet Please!

  • The Lost Weekend

    ★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★

  • I Know Where I'm Going!

  • Detour

  • Hare Tonic

  • Spellbound

    ★★★★

  • Mildred Pierce

    ★★½

  • Rome, Open City

    ★★★★½

  • Flirty Birdy

  • Dead of Night

    ★★★★

  • Christmas in Connecticut

    ★★½

  • Tee for Two

  • Anchors Aweigh

  • Mouse in Manhattan

  • The Mouse Comes to Dinner

  • Hare Trigger

  • Blithe Spirit

    ★★★½

  • Children of Paradise

    ★★★★★

  • A Tree Grows in Brooklyn

    ★★★

  • The Men Who Tread on the Tiger's Tail

  • Mouse Trouble

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★

  • The Old Grey Hare

  • Puttin' on the Dog

  • The Children Are Watching Us

    ★★★★

  • The Woman in the Window

    ★★

  • To Have and Have Not

  • Laura

    ★★★★½

  • Arsenic and Old Lace

  • A Canterbury Tale

  • The Bodyguard

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • The Million Dollar Cat

  • Gaslight

    ★★★★

  • Going My Way

    ★★★★

  • The Zoot Cat

  • Bugs Bunny and the Three Bears

  • The Uninvited

    ★★★

  • Lifeboat

  • Baby Puss

  • The Miracle of Morgan’s Creek

    ★★★★½