• The Petrified Forest

  • Captain Blood

    ★★★★½

  • Mutiny on the Bounty

    ★★★★

  • A Night at the Opera

  • Top Hat

  • The 39 Steps

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

  • Triumph of the Will

    ★★★★

  • The Goddess

    ★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • Of Human Bondage

    ★★★★

  • The Thin Man

    ★★★★

  • Twentieth Century

    ★★★★

  • L'Atalante

    ★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • Queen Christina

    ★★★★

  • Duck Soup

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Private Life of Henry VIII

  • Baby Face

    ★★★★½

  • Dragnet Girl

    ★★★

  • Zero for Conduct

  • King Kong

  • 42nd Street

  • Boudu Saved from Drowning

    ★★★★

  • I Am a Fugitive from a Chain Gang

    ★★★★

  • Trouble in Paradise

    ★★★★½

  • I Was Born, But...

    ★★★★

  • Vampyr

    ★★★★

  • Grand Hotel

    ★★★

  • Scarface

    ★★★★½

  • Freaks

  • The Blood of a Poet

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

  • Frankenstein

  • The Miracle Woman

    ★★½

  • M

    ★★★★★

  • The Public Enemy

    ★★★

  • Dracula

    ★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • L'Âge d'Or

  • All Quiet on the Western Front

  • The Blue Angel

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Pandora's Box

    ★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • Steamboat Willie

  • The Fall of the House of Usher

    ★★★½

  • The Wind

    ★★★

  • The Cameraman

    ★★★★

  • The Man Who Laughs

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★

  • The Crowd

    ★★★★½

  • The Circus

    ★★★★½

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★

  • College

    ★★★★½

  • Napoleon

    ★★★★½

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★

  • Metropolis

    ★★★½

  • The General

  • Faust

    ★★★★

  • A Page of Madness

    ★★★★½

  • The Adventures of Prince Achmed

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

  • The Big Parade

    ★★★★

  • Go West

    ★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★

  • The Phantom of the Opera

  • Seven Chances

  • The Last Laugh

    ★★★★

  • Greed

    ★★★★