Varun has logged 351 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Day After

The Day After

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
When Angels Fall

When Angels Fall

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Ref

The Ref

1994
×
Edit this entry  
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Body

The Body

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Demolition

Demolition

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Confessions

Confessions

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Amour

Amour

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ludo

Ludo

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Elena

Elena

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry