Varun has logged 59 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Poetry

Poetry

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Extraction

Extraction

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Manhattan

Manhattan

1979
×
Read the review Edit this entry  
21
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Dogville

Dogville

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
15
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alps

Alps

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Necktie

Necktie

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry