Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Time

Time

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Isle

The Isle

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before the Revolution

Before the Revolution

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Japón

Japón

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Germinal

Germinal

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Weeping Meadow

The Weeping Meadow

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Taking Off

Taking Off

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ragtime

Ragtime

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Rain People

The Rain People

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alexander the Great

Alexander the Great

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Arizona Dream

Arizona Dream

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Time of the Gypsies

Time of the Gypsies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last of England

The Last of England

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry