Sort by

Ellen has logged 263 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★½
Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Something Good — Negro Kiss

Something Good — Negro Kiss

1898
×
Edit this entry  
21
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Demons

Demons

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sleepless

Sleepless

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Atman

Atman

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Charley-One-Eye

Charley-One-Eye

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Room 237

Room 237

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fighting in the Age of Loneliness

Fighting in the Age of Loneliness

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
Read the review Edit this entry  
20
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Marine 6: Close Quarters

The Marine 6: Close Quarters

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★
Edit this entry  
10
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry