Sort by

Ellen has logged 182 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Horrible Histories: The Movie - Rotten Romans

Horrible Histories: The Movie - Rotten Romans

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Ronin

Ronin

1998
×
★★
Edit this entry  
20
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
The Mask

The Mask

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★
Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Universal Soldier

Universal Soldier

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Species

Species

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

1998
×
★★★★
Edit this entry  
03
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hitman Hart: Wrestling With Shadows

Hitman Hart: Wrestling With Shadows

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry