• City of Pirates

    ★★★★½

  • The Street Player

    ★★★★

  • El sur

  • Nostalgia

    ★★★★

  • Sans Soleil

  • Videodrome

  • Voyage in Time

    ★★★½

  • Angst

  • The King of Comedy

  • Fanny and Alexander

    ★★★★½

  • The Little Wars

    ★★★★★

  • An Egyptian Story

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★½

  • Blade Runner

  • Koyaanisqatsi

  • Fitzcarraldo

    ★★★

  • Veronika Voss

    ★★★★

  • Houseboat No. 70

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★

  • Possession

    ★★★★

  • Raging Bull

  • The Shining

  • My American Uncle

  • Talking Heads

  • All That Jazz

    ★★★★½

  • Being There

  • Stalker

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Alexandria… Why?

    ★★★★★

  • Autumn Sonata

  • Days of Heaven

    ★★★★½

  • That Obscure Object of Desire

  • A Special Day

    ★★★★½

  • Annie Hall

  • 3 Women

    ★★★½

  • The Ascent

  • Eraserhead

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Carrie

  • Duelle

  • Lost, Lost, Lost

  • In the Realm of the Senses

    ★★½

  • I Only Want You to Love Me

    ★★★★

  • The Message

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Cría cuervos…

  • Salomé

  • The Return of the Prodigal Son

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

  • Picnic at Hanging Rock

  • Mirror

    ★★★★★

  • Deep Red

    ★★★½

  • Beirut, Oh Beirut

    ★★★★½

  • Pastoral: To Die in the Country

  • Edvard Munch

    ★★★★★

  • Sisyphus

  • Céline and Julie Go Boating

  • Chinatown

  • They Do Not Exist

  • The Man Who Sleeps

    ★★★★★

  • The Conversation

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★

  • The Exorcist

  • Badlands

  • The Spirit of the Beehive

  • F for Fake

  • Day for Night

  • The Mother and the Whore

  • The Holy Mountain

    ★★★★½

  • The Long Goodbye

  • Cries and Whispers

    ★★★★★

  • Last Tango in Paris