• The Discreet Charm of the Bourgeoisie

  • Reminiscences of a Journey to Lithuania

  • Solaris

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Sparrow

  • A Clockwork Orange

  • The Devils

  • Throw Away Your Books, Rally in the Streets

  • My Wife and the Dog

    ★★★★★

  • Adrift on the Nile

    ★★★★½

  • El Topo

  • Claire's Knee

  • The Conformist

    ★★★★

  • The Wild Child

    ★★★★

  • Investigation of a Citizen Above Suspicion

    ★★★★★

  • The Choice

    ★★★★★

  • Kes

    ★★★★½

  • A Taste of Fear

  • The Color of Pomegranates

  • Pigsty

  • Komik

  • My Night at Maud's

    ★★★★

  • The Cremator

    ★★★★★

  • The Land

    ★★★★★

  • The Night of Counting the Years

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in the West

  • Night of the Living Dead

  • Theorem

  • Stolen Kisses

  • Drums

  • 2001: A Space Odyssey

  • The Postman

  • The Big Shave

  • Weekend

    ★★★★½

  • Le Samouraï

  • La Chinoise

    ★★★★

  • Belle de Jour

  • 2 or 3 Things I Know About Her

  • Autumn Quails

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Blow-Up

  • Andrei Rublev

    ★★★★½

  • Persona

    ★★★★★

  • Fahrenheit 451

    ★★★★★

  • The Face of Another

    ★★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

  • A Man and a Woman

  • Au Hasard Balthazar

  • Seconds

    ★★★★

  • Masculin Féminin

  • Silence Has No Wings

    ★★★★★

  • The Impossible

  • Cairo 30

  • Unfaithfulness

    ★★★★★

  • Pierrot le Fou

  • Repulsion

    ★★★½

  • Alphaville

  • Diamonds of the Night

  • Red Desert

    ★★★★★

  • Band of Outsiders

  • The Umbrellas of Cherbourg

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • The Last Night

    ★★★★½

  • Contempt

  • The Open Door

    ★★★★★

  • Muriel, or the Time of Return

  • The Silence

  • The Fire Within

    ★★★★½

  • The Fiancés

    ★★★★

  • 8½

  • Winter Light

    ★★★★★

  • The Trial