RSS feed for francesca
  • Big Little Lies

    Big Little Lies

    ★★★★★

    season 2, episode 6

    im about one more mary louise scene away from hiring a double decker bus to run her over with

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★★★

    I have so many things I want to say about how much I loved this but I don’t know where to start....

    peter and mj have my heart <3

    jake gyllenhaal I’d die for you even if you are an asshole in this

    I miss tony

    the end credit scene....im scared

  • The Game Plan

    The Game Plan

    ★★★½

    I used to watch this all the time as a kid, the nostalgia 🥺

  • Big Little Lies

    Big Little Lies

    ★★★★★

    season 2, episode 5

    the ending......

  • Yesterday

    Yesterday

    ★★★★½

    oh i loved this so much 🥺

    apart from spoiler alert: ‘john lennon’s’ cameo...

    they really could of had paul or ringo but chose the dead abuser....big silence

  • The Proposal

    The Proposal

    ★★★★★

    anyone who gives this film under 5 stars....
    ur wrong


    the chanting scene is 5 stars alone

  • Just Like Heaven

    Just Like Heaven

    ★★★★½

    im on a romcom rewatch....again

  • The Switch

    The Switch

    ★★★★½

    don’t ask me why I love this film so much 

    ps im pretty sure if I have a kid in the future he’ll be sebastian

  • Big Little Lies

    Big Little Lies

    ★★★★★

    season 2, episode 4

    I forgot to log ep 3 *face palms*

    I love u meryl streep but I’d like to run mary louise over with a bus

    also why is madeline and ed’s daughter so iconic

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★★

    ah shit, here we go again

  • Imagine That

    Imagine That

    ★★★

    I’ve watched two eddie murphy movies today...reliving my childhood

  • Daddy Day Care

    Daddy Day Care

    ★★★★

    iconic