Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Theodora

Theodora

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Theodora
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Theodora’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by Theodora 10 May 2022

    this might be the best thing i’ve ever seen??? left the cinema feeling the most moved and inspired i have been by a film in soooo long. and the wong kar-wai references… my heart is full 🥺

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★★ Watched by Theodora 25 Apr 2022

    holy fucking shit. i believe in Robert Eggers supremacy!!!! can’t wait to see this at least another thousand times 😩

  • The Master

    The Master 2012

    ★★★★★ Watched by Theodora 23 Apr 2022

    if you leave me now, in the next life you will be my sworn enemy. and I will show you no mercy.

    every PTA film I watch is just me being kicked in the brain for a couple of hours. this is a fucking masterpiece. I miss Philip Seymour Hoffman.

  • Nightcrawler

    Nightcrawler 2014

    ★★★★★ Watched by Theodora 07 Apr 2022

    i can’t believe i watched this for the first time before i started using Letterboxd 😳 anyway this film is perfect and deserved better

  • X

    X 2022

    ★★★★ Watched by Theodora 23 Mar 2022

    mia goth you are so cool and sexy and amazing

  • The French Dispatch

    The French Dispatch 2021

    ★★★★★ Watched by Theodora 21 Mar 2022

    a weakness in cartography, the curse of the homosexual.

    growling Benicio Del Toro, i would do anything for you 😩

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★★ Watched by Theodora 07 Mar 2022

    love this sexy Saw spin-off

  • Scream

    Scream 2022

    ★★★★ Watched by Theodora 09 Feb 2022

    this is seriously everything i love about slasher films ❤️ my Scream (1996) loving heart went absolutely nuts for this. i related way too much to Tara talking about elevated horror 😭 but HOW are you gonna make a film with so many horror clichés and not mention final girls?!

  • The Invisible Man

    The Invisible Man 2020

    ★★★★½ Watched by Theodora 30 Jan 2022

    leigh whannell…. you’ve done it again

  • The Night House

    The Night House 2020

    ★★★★½ Watched by Theodora 28 Jan 2022

    grief being explored in horror > everything. holy fuck.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman 2020

    ★★★★ Watched by Theodora 25 Jan 2022

    i fear she may have girlbossed a little too close to the sun

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★★★ Watched by Theodora 22 Jan 2022

    no plot just vibes!!!! i am in love with Alana Haim. if my life is a movie, i want it to be this one.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 39

Review Tags

1
  • with lily
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro