Matthew has logged 413 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Red Riding Hood

Red Riding Hood

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The ABC Murders

The ABC Murders

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stick Man

Stick Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dead Room

The Dead Room

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Pass

The Pass

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tad, the Lost Explorer

Tad, the Lost Explorer

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Clown

Clown

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: Space/Time

Doctor Who: Space/Time

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: A Christmas Carol

Doctor Who: A Christmas Carol

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Why Hide?

Why Hide?

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
War on Everyone

War on Everyone

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Verdict: Not Guilty

Verdict: Not Guilty

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Terror by Night

Terror by Night

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Airzone Solution

The Airzone Solution

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Tramps

Tramps

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cam

Cam

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Cold Prey III

Cold Prey III

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Blood of Jesus

The Blood of Jesus

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pokémon the Movie: The Power of Us

Pokémon the Movie: The Power of Us

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: The Five Doctors

Doctor Who: The Five Doctors

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pokémon the Movie: I Choose You!

Pokémon the Movie: I Choose You!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry