Matthew has logged 377 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Strip Nude for Your Killer

Strip Nude for Your Killer

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Gorillaz: Reject False Icons

Gorillaz: Reject False Icons

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Snail and the Whale

The Snail and the Whale

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Martin's Close

Martin's Close

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inquisition

Inquisition

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Les Misérables: The Staged Concert

Les Misérables: The Staged Concert

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The War of the Worlds

The War of the Worlds

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Playing with Fire

Playing with Fire

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Inspired to Kill

Inspired to Kill

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla, King of the Monsters!

Godzilla, King of the Monsters!

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bloodsucking Freaks

Bloodsucking Freaks

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Suede - Night Thoughts

Suede - Night Thoughts

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jadoo

Jadoo

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Justice League Dark

Justice League Dark

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saturn 3

Saturn 3

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Who: Deep Breath

Doctor Who: Deep Breath

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Justice League vs. Teen Titans

Justice League vs. Teen Titans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Sil and the Devil Seeds of Arodor

Sil and the Devil Seeds of Arodor

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dark Angel: The Ascent

Dark Angel: The Ascent

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry