Matthew has logged 50 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wonder Woman: Bloodlines

Wonder Woman: Bloodlines

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Underworld: Evolution

Underworld: Evolution

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Mary

American Mary

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Smurfs: The Legend of Smurfy Hollow

The Smurfs: The Legend of Smurfy Hollow

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Innocent Blood

Innocent Blood

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Psycho Beach Party

Psycho Beach Party

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amarrados

Amarrados

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Silent House

Silent House

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Corpse of Anna Fritz

The Corpse of Anna Fritz

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cellar Dweller

Cellar Dweller

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Inseminoid

Inseminoid

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Son of Dracula

Son of Dracula

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mega Shark vs. Crocosaurus

Mega Shark vs. Crocosaurus

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman: Bad Blood

Batman: Bad Blood

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Death House

Death House

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Batman vs. Robin

Batman vs. Robin

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nightwing and Robin

Nightwing and Robin

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Justice League: Throne of Atlantis

Justice League: Throne of Atlantis

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Son of Batman

Son of Batman

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Justice League: War

Justice League: War

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rodan

Rodan

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry