Michal has logged 135 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Madman

Madman

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
Doom Asylum

Doom Asylum

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Edit this entry  
14
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry