Maude has logged 138 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I'm No Angel

I'm No Angel

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cléo from 5 to 7: Remembrances and Anecdotes

Cléo from 5 to 7: Remembrances and Anecdotes

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Dreams

Sweet Dreams

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Acadia Acadia?!?

Acadia Acadia?!?

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beluga Days

Beluga Days

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The End of Summer

The End of Summer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wrestling

Wrestling

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Snowshoers

The Snowshoers

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The New World

The New World

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Sex Life... or How I Got Into an Argument

My Sex Life... or How I Got Into an Argument

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Water-Funker

The Water-Funker

1912
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Histoire d'un regard

Histoire d'un regard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Histoire d'un secret

Histoire d'un secret

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
October Rumbles

October Rumbles

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vaivén (nape of the nape)

Vaivén (nape of the nape)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
White Goldfish

White Goldfish

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drink Some Darkness

Drink Some Darkness

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Digital Funeral: Beta Version

Digital Funeral: Beta Version

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
How to Disappear

How to Disappear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Battlefield

Battlefield

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fishlove

Fishlove

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
There Are No False Undertakings

There Are No False Undertakings

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thalasso

Thalasso

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La boutique de forge

La boutique de forge

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Waiting for April

Waiting for April

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Red Aninsri; Or, Tiptoeing on the Still Trembling Berlin Wall

Red Aninsri; Or, Tiptoeing on the Still Trembling Berlin Wall

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Our Kingdom

Our Kingdom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Siberia

Siberia

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Walker

Walker

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Death Line

Death Line

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry