:^ has logged 85 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Necktie

Necktie

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Deadgirl

Deadgirl

2008
×
½
Edit this entry  
04
Fallen

Fallen

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
House

House

1977
×
Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Vigil

The Vigil

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
My Year of Rest and Relaxation

My Year of Rest and Relaxation

×
Read the review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Edit this entry  
25
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hostel

Hostel

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
Edit this entry  
08
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★
Edit this entry  
26
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Minari

Minari

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Forgotten Colours of Dreams

The Forgotten Colours of Dreams

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★
Edit this entry  
03
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Basquiat

Basquiat

1996
×
Read the review Edit this entry  
17
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry