Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Purl

Purl

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Smash and Grab

Smash and Grab

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Loop

Loop

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Out

Out

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Wind

Wind

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Float

Float

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bao

Bao

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Edit this entry  
10
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Fourth Kind

The Fourth Kind

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry