Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
X-Men

X-Men

2000
×
Edit this entry  
22
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Brothers

Brothers

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
Edit this entry  
29
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
Edit this entry  
25
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
Edit this entry  
18
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
Read prior review Edit this entry  
17
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Read prior review Edit this entry  
17
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
Edit this entry  
17
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★½
Edit this entry  
06
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Straightheads

Straightheads

2007
×
★½
Edit this entry  
03
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Doogal

Doogal

2006
×
Edit this entry  
23
Stalked by My Doctor

Stalked by My Doctor

2015
×
Edit this entry  
20
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★½
Edit this entry  
16
Encanto

Encanto

2021
×
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Pumzi

Pumzi

2009
×
Edit this entry  
08
Reassemblage: From the Firelight to the Screen

Reassemblage: From the Firelight to the Screen

1983
×
Edit this entry  
06
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★½
Edit this entry  
28
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
Edit this entry  
25
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Edit this entry  
23
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Next Floor

Next Floor

2008
×
Edit this entry  
10
Teknolust

Teknolust

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Edit this entry  
07
Lore

Lore

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Edit this entry