Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
To Hell With The Ugly

To Hell With The Ugly

2010
×
★★½
Edit this entry  
19
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Farewell

Farewell

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
Turbo

Turbo

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
May God Save Us

May God Save Us

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Minions

Minions

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
The World in His Arms

The World in His Arms

1952
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ava

Ava

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Best Summer of My Life

The Best Summer of My Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Croods

The Croods

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Getaway Plan

Getaway Plan

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Brick

Brick

2005
×
Edit this entry  
29
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★
Edit this entry  
27
Dark Blue Almost Black

Dark Blue Almost Black

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Blood Work

Blood Work

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Good German

The Good German

2006
×
★★½
Edit this entry  
21
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Noah

Noah

2014
×
Edit this entry