Verdell has logged 385 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Getaway Plan

Getaway Plan

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Brick

Brick

2005
×
Edit this entry  
29
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★
Edit this entry  
27
Dark Blue Almost Black

Dark Blue Almost Black

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Blood Work

Blood Work

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Good German

The Good German

2006
×
★★½
Edit this entry  
21
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Noah

Noah

2014
×
Edit this entry  
20
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★½
Edit this entry  
19
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Time to Love and a Time to Die

A Time to Love and a Time to Die

1958
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Double Impact

Double Impact

1991
×
★★
Edit this entry  
15
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Volver

Volver

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Journey to a Mother's Room

Journey to a Mother's Room

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★½
Edit this entry  
09
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Gunfight at Dodge City

The Gunfight at Dodge City

1959
×
★★★
Edit this entry  
07
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
07
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Edit this entry  
06
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★½
Edit this entry  
01
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Edit this entry  
01
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
30
District 9

District 9

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
The Night My Mother Killed My Father

The Night My Mother Killed My Father

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry