Sort by

alf has logged 192 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Showgirls

Showgirls

1995
×
Read the review Edit this entry  
21
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Me Without You

Me Without You

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yung Lean: In My Head

Yung Lean: In My Head

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
Edit this entry  
27
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★
Edit this entry  
27
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blue Story

Blue Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bunny Game

The Bunny Game

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Laid in America

Laid in America

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Classroom

The Classroom

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry