vern has logged 29 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Koreatown

Koreatown

2018
×
Edit this entry  
26
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★½
Edit this entry  
26
Nightbeast

Nightbeast

1982
×
★½
Edit this entry  
26
Altered States

Altered States

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sudden Fury

Sudden Fury

1975
×
Edit this entry  
22
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
12
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★
Edit this entry  
11
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elsa the Rose

Elsa the Rose

1966
×
★★★
Edit this entry  
07
Diane

Diane

2018
×
★★
Edit this entry  
05
The Angelic Conversation

The Angelic Conversation

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Boys in the Band

The Boys in the Band

1970
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry