Sort by

vern has logged 519 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beasts Clawing at Straws

Beasts Clawing at Straws

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Collective

Collective

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Overseas

Overseas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ema

Ema

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
80 Blocks from Tiffany's

80 Blocks from Tiffany's

1979
×
★★★
Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Long Farewell

The Long Farewell

1971
×
★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
A Visual Diary

A Visual Diary

1980
×
Edit this entry  
01
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Dealt

Dealt

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
19
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★
Edit this entry  
18
The Future

The Future

2011
×
★★½
Edit this entry  
16
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★½
Edit this entry  
11
Tell Me

Tell Me

1980
×
★★★½
Edit this entry  
11
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Drowning

The Drowning

2016
×
★½
Edit this entry  
09
Handsome Harry

Handsome Harry

2009
×
★½
Edit this entry  
07
Luminous Motion

Luminous Motion

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Anybody's Woman

Anybody's Woman

1981
×
Edit this entry  
06
Empty Suitcases

Empty Suitcases

1980
×
★★½
Edit this entry  
06
The United States of America

The United States of America

1975
×
Edit this entry  
06
I-94

I-94

1974
×
Edit this entry  
06
Michigan Avenue

Michigan Avenue

1974
×
Edit this entry  
05
Crazy Mama

Crazy Mama

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★½
Edit this entry  
03
Terminal Island

Terminal Island

1973
×
★★★
Edit this entry  
03
The Working Girls

The Working Girls

1974
×
★★½
Edit this entry  
02
The Student Nurses

The Student Nurses

1970
×
★★½
Edit this entry