Sort by

vern has logged 43 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★
Edit this entry  
31
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Style Wars

Style Wars

1983
×
★★★½
Edit this entry  
29
Nekromantik 2

Nekromantik 2

1991
×
★½
Edit this entry  
28
Nekromantik

Nekromantik

1987
×
Edit this entry  
28
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cookie

Cookie

1989
×
★★
Edit this entry  
25
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
Prospero's Books

Prospero's Books

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
42 One Dream Rush

42 One Dream Rush

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bound

Bound

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Judy

Judy

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
American Factory

American Factory

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry  
15
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Edit this entry  
15
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★
Edit this entry  
12
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★
Edit this entry  
12
Ma

Ma

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
GUO4

GUO4

2019
×
Edit this entry  
09
Waves

Waves

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Twisted Tale: The Unmaking of Spookies

Twisted Tale: The Unmaking of Spookies

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Spookies

Spookies

1986
×
★½
Edit this entry  
07
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★
Edit this entry  
07
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Sun

Black Sun

1964
×
★★
Edit this entry  
06
Placido

Placido

1961
×
★★★½
Edit this entry  
05
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Postcards From the Edge

Postcards From the Edge

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Edit this entry