Sort by

jawn dielman has logged 179 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blues in the Night

Blues in the Night

1941
×
★★★
Edit this entry  
30
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
Heroic Times

Heroic Times

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
Smoke 'Em If You Got 'Em

Smoke 'Em If You Got 'Em

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
Lina Bo Bardi – A Marvelous Entanglement

Lina Bo Bardi – A Marvelous Entanglement

2020
×
Edit this entry  
11
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Bottoms

Bottoms

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Edit this entry  
29
Passages

Passages

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Maniac

Maniac

1934
×
★½
Edit this entry  
23
Joe and Maxi

Joe and Maxi

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hell's Highway

Hell's Highway

1932
×
★★★
Edit this entry  
18
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★½
Edit this entry  
11
The Departure

The Departure

1967
×
★★½
Edit this entry  
09
The Shout

The Shout

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
White Savage

White Savage

1943
×
★★½
Edit this entry  
31
Cobra Woman

Cobra Woman

1944
×
★★
Edit this entry  
30
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boardinghouse

Boardinghouse

1982
×
Edit this entry  
29
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Madonna: Truth or Dare

Madonna: Truth or Dare

1991
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★
Edit this entry  
25
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★½
Edit this entry  
23
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alan Yates Uncovered

Alan Yates Uncovered

2005
×
Edit this entry  
19
Barbie

Barbie

2023
×
Read the review Edit this entry  
15
Scary Movie 4

Scary Movie 4

2006
×
★½
Edit this entry  
13
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
ivans xtc.

ivans xtc.

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
03
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★½
Edit this entry  
02
Showgirls 2: Penny's from Heaven

Showgirls 2: Penny's from Heaven

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★
Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★½
Edit this entry  
26
Invasion of the Flesh Hunters

Invasion of the Flesh Hunters

1980
×
★½
Edit this entry  
25
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★½
Edit this entry  
24
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Epic Movie

Epic Movie

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
LA Plays Itself

LA Plays Itself

1972
×
★★★½
Edit this entry  
16
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fish Out of Water

Fish Out of Water

2023
×
Edit this entry  
09
Bad Things

Bad Things

2023
×
Edit this entry  
09
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★
Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
The River

The River

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry