Letterboxd — Your life in film

Forgotten username or password?

×
jawn dielman

jawn dielman

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for jawn dielman
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • jawn dielman’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Naked Killer

    Naked Killer 1992

    ★★★ Watched 03 Dec 2023

    bound (3)

  • Renaissance: A Film by Beyoncé

    Renaissance: A Film by Beyoncé 2023

    Watched 01 Dec 2023 2

    arca cameo shorter than the pazuzu flashes in the exorcist

  • Portrait of Jennie

    Portrait of Jennie 1948

    ★★★ Watched 28 Nov 2023

    david o. selznick tinting the last 10 minutes: twitter.com/Raini_Rodriguez/status/1104933963380879360/video/1

  • NYAD

    NYAD 2023

    ★★★ Watched 23 Nov 2023 1

    #NYADSWEEP

  • Thanksgiving

    Thanksgiving 2023

    ★★½ Watched 19 Nov 2023

    addison’s theater of cruelty stun

  • Trapeze

    Trapeze 1956

    ★★★½ Watched 07 Nov 2023

    i think me you and am(ike) should ménage friday

  • Saw X

    Saw X 2023

    ★★½ Watched 01 Oct 2023

    this qualifying as a prequel to both saw ii and cry macho

  • The Shout

    The Shout 1978

    ★★★½ Watched 09 Aug 2023

    WHEEEERRREEEEE HAAAVEEEE YOUU BEEEEEEEEEN

  • Talk to Me

    Talk to Me 2022

    ★★½ Watched 30 Jul 2023 2

    no more familial trauma/demonic hallucination elevated horror society has progressed past the need for familial trauma/demonic hallucination elevated horror

  • Barbie

    Barbie 2023

    Watched 19 Jul 2023

    gerwig-baumbach kinda our modern straub-huillet

  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One 2023

    ★★½ Watched 11 Jul 2023

    the gall (or genius?) of having a movie where AI is the villian also be written by AI

  • Showgirls 2: Penny's from Heaven

    Showgirls 2: Penny's from Heaven 2011

    ★ Watched 02 Jul 2023

    david lynch, mike ruiz and liam kyle sullivan all taking double shifts at mcdonald’s after watching this

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 20

Review Tags

133
  • w/steve
  • quarantine queue
  • criterion channel
  • w/kadi
  • netflix
  • w/brandon
  • repertory
  • amc burbank 16
  • hbomax
  • prime video
  • w/blythe
  • w/matt
  • w/jarod
  • youtube
  • 35mm
  • nyff
  • vinegar syndrome
  • w/kenny
  • w/nab
  • amc grove 14
  • criterion
  • tubi
  • universal cinema amc
  • w/owen
  • w/will
  • zoom
  • amc brand
  • american cinematheque
  • arclight hollywood
  • cocktober2020
  • cocktober2022
  • imax
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
X
Threads
Facebook
Instagram
TikTok
YouTube

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster