Sort by

verónica :) has logged 117 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Edit this entry  
22
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry