vess has logged 115 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
Edit this entry  
15
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Land Imagined

A Land Imagined

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dayan

Dayan

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Day I Lost My Shadow

The Day I Lost My Shadow

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Our Time

Our Time

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Manta Ray

Manta Ray

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ten Years Thailand

Ten Years Thailand

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ashes And Ghosts of Tayug 1931

The Ashes And Ghosts of Tayug 1931

2017
×
Edit this entry  
02
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Girl

Girl

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Border

Border

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Swimming on the Highway

Swimming on the Highway

1998
×
Edit this entry  
30
Goodnight & Goodbye

Goodnight & Goodbye

2018
×
Edit this entry  
29
Another Day of Life

Another Day of Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cities of Last Things

Cities of Last Things

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
British Museum Presents: Hokusai

British Museum Presents: Hokusai

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Baraka

Baraka

1992
×
Edit this entry  
11
Hwayi: A Monster Boy

Hwayi: A Monster Boy

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Return

The Return

2017
×
Edit this entry  
30
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The City Of Violence

The City Of Violence

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Punch

Punch

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
17
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Han Gong-ju

Han Gong-ju

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
The King of Pigs

The King of Pigs

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Waikiki Brothers

Waikiki Brothers

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
The Yellow Sea

The Yellow Sea

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Christmas in August

Christmas in August

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
Little Forest

Little Forest

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cities of Last Things

Cities of Last Things

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Our Body

Our Body

2018
×
Edit this entry  
26
Sunny

Sunny

2011
×
★★★★★
Edit this entry