Sort by

Marcel has logged 103 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jackass 2.5

Jackass 2.5

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★★★
Edit this entry  
30
Curse

Curse

1977
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
Scream for Help

Scream for Help

1984
×
★★★
Edit this entry  
28
Saw III

Saw III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★
Edit this entry  
23
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Centipede Horror

Centipede Horror

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
Edit this entry  
14
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Edit this entry  
13
The Evil Within

The Evil Within

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Them!

Them!

1954
×
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★
Edit this entry  
09
The Lost Skeleton of Cadavra

The Lost Skeleton of Cadavra

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★
Edit this entry  
04
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★★
Edit this entry  
04
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fascination

Fascination

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Don't Look Up

Don't Look Up

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Night of the Hunted

The Night of the Hunted

1980
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Fountainhead

The Fountainhead

1949
×
★★★½
Edit this entry  
03
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry