Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
11
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
Edit this entry  
31
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★½
Edit this entry  
26
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
05
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★
Edit this entry  
10
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry