Sort by

anna has logged 111 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Random Harvest

Random Harvest

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Beachnickers

The Beachnickers

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wizards Return: Alex vs. Alex

The Wizards Return: Alex vs. Alex

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wizards of Waverly Place: The Movie

Wizards of Waverly Place: The Movie

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Veronica

Veronica

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
08
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Holidate

Holidate

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bolt

Bolt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry