plum has logged 190 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Venom

Venom

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
This Means War

This Means War

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
Read the review Edit this entry  
25
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lean On Me

Lean On Me

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Late Night

Late Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before I Disappear

Before I Disappear

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry