plum has logged 30 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Electrick Children

Electrick Children

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry