• In the Heights

    ★★★★

  • Cruella

    ★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★★★

  • Mank

    ★★★

  • Carmel: Who Killed Maria Marta?

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★

  • On the Rocks

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Nomadland

    ★½

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Emma.

    ★★

  • The Heist of the Century

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Frozen II

  • Memories of a Teenager

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Heroic Losers

  • A Rainy Day in New York

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

  • Pain and Glory

    ★★★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★★

  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

    ★★½

  • Bohemian Rhapsody

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • Mamma Mia! Here We Go Again

  • The First Purge

  • Animal

  • Murder Me, Monster

    ★★★

  • El Angel

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

  • Ready Player One

  • Fifty Shades Freed

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Toc Toc

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★

  • Newsies

    ★★★★★

  • Fifty Shades Darker

    ★★★½

  • Get Out

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Ouija: Origin of Evil

  • La La Land

    ★★★★

  • Me Before You

  • The Conjuring 2

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • Manhattan Romance

    ★★★

  • Abzurdah

  • Fifty Shades of Grey

  • Night at the Museum: Secret of the Tomb

    ★★★

  • Ouija

    ★½

  • Love, Rosie

    ★★★★

  • Wild Tales

  • Sorry If I Call You Love

    ★★★

  • Maleficent

  • The Fault in Our Stars

  • In My Dreams

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Frozen