Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Newsies

Newsies

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
11
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★½
Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
11
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Edit this entry  
30
Sorry If I Call You Love

Sorry If I Call You Love

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Grease

Grease

1978
×
★★★
Edit this entry  
24
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★½
Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Manhattan Romance

Manhattan Romance

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Heist of the Century

The Heist of the Century

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Frozen II

Frozen II

2019
×
Edit this entry  
02
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry