Sort by

vicky has logged 367 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aloha

Aloha

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Battle

Battle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry