Sort by

Victor has logged 303 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
24
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Photograph

Photograph

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Dead Drop

Dead Drop

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★
Edit this entry  
26
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
Old Habits

Old Habits

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gerorisuto

Gerorisuto

1986
×
Read the review Edit this entry  
20
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Winners

Winners

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Winners

Winners

2017
×
Read prior review Edit this entry  
19
This Is John

This Is John

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
Next Floor

Next Floor

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
Tomorrow

Tomorrow

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Headlights

Headlights

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
A Life in Our Times

A Life in Our Times

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Tasteless

Tasteless

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Center Jenny

Center Jenny

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry