Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
Edit this entry  
05
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
Edit this entry  
05
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Edit this entry  
09
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Liberte

Liberte

2019
×
Edit this entry  
05
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
01
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Another Round

Another Round

2020
×
Edit this entry  
30
Beginning

Beginning

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★★★
Edit this entry  
14
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
12
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★
Edit this entry  
07
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
Based on a True Story

Based on a True Story

2017
×
★½
Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Age of the Earth

The Age of the Earth

1980
×
★★★★
Edit this entry