• Life Is a Bitch

    ★½

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Unsane

    ★½

  • Feminists: What Were They Thinking?

    ★★★★★

  • Love, Simon

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★★

  • Red Sparrow

    ★★½

  • Sultry

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★

  • Rust

    ★★½

  • The Cannibal Club

    ★★★

  • Liquid Truth

    ★★★★

  • The Babysitter

    ★★★★

  • The Seamstress

    ★★★★

  • Praça Paris

    ★★★

  • Happy Death Day

    ★★★

  • Gerald's Game

    ★★

  • The Killer

    ★★

  • Gaga: Five Foot Two

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Antes Que Eu Me Esqueça

    ★★★

  • Good Manners

    ★★★★★

  • The Movie of My Life

    ★★★★★

  • Friendly Beast

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • In a Heartbeat

    ★★★★★

  • Based on a True Story

    ★½

  • I Am Not a Witch

    ★★★★

  • The Beguiled

    ★★

  • Okja

    ★★★★

  • O Rastro

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • O Crime da Gávea

  • Two Irenes

    ★★★

  • The Young Karl Marx

    ★★★

  • Vazante

    ★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • Mudbound

    ★★★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★

  • Canastra Suja

    ★★★★★

  • Split

    ★★★★★

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    ★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★

  • Suicide Squad

  • Nerve

    ★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★★

  • It's Only the End of the World

    ★★½

  • Nise: The Heart of Madness

    ★★★★★

  • King Cobra

    ★★

  • Julieta

    ★★★★★

  • Deadpool

  • Swiss Army Man

    ★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    ★★★★★

  • Vai Que Cola: O Filme

  • Closet Monster

    ★★★

  • Maze Runner: The Scorch Trials

    ★★★

  • The Danish Girl

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Seashore

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Circle

  • Love

    ★★★★★

  • Amy

    ★★★★★

  • Those People

    ★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Insurgent

    ★★★

  • Cinderella

    ★★★