• Fifty Shades of Grey

    ½

  • The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

  • The Witch

    ★★★★★

  • Loucas pra Casar

    ★★★

  • Into the Woods

    ★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Björk: Biophilia Live

    ★★★★★

  • The Maze Runner

    ★★★

  • Still Alice

    ★★★★★

  • The Honest Candidate

  • Goodnight Mommy

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • If I Stay

    ½

  • The Giver

    ★★★

  • Lucy

    ★★★★

  • Maleficent

    ★★★

  • Mommy

    ★★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★

  • The Amazing Spider-Man 2

    ★★★

  • The Way He Looks

    ★★★★★

  • 4 Moons

    ★★★

  • Divergent

    ★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★★★

  • Frozen

    ★★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★★

  • G.B.F.

  • Carrie

    ★★★

  • Her

    ★★★★

  • A Wolf at the Door

    ★★★★

  • Horns

    ★★

  • Tom at the Farm

    ★★½

  • Prisoners

    ★★★

  • Percy Jackson: Sea of Monsters

    ★★½

  • The Wolverine

    ★★★

  • My Mom is a Character: The Film

    ★★★

  • Venus in Fur

    ★★★★

  • The Dance of Reality

    ★★★★★

  • The Bling Ring

    ★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★★

  • The Host

    ★★★

  • Free Fall

    ★★★★★

  • Hansel & Gretel: Witch Hunters

    ★★

  • De Pernas pro Ar 2

    ★★★

  • Life of Pi

    ★★★★★

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ★★★

  • Frankenweenie

    ★★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★★

  • Hotel Transylvania

    ★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★

  • Snow White and the Huntsman

    ★★★

  • Cosmopolis

    ★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • Dark Shadows

    ★★★★★

  • The Hunger Games

    ★★★★★

  • The Woman in Black

    ★★

  • Neighboring Sounds

    ★★

  • Father’s Chair

    ★★

  • Journey 2: The Mysterious Island

    ★★

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    ★★★

  • My Week with Marilyn

    ★★★

  • Abduction

    ★★★

  • Alps

    ★★

  • The Help

  • Friends with Benefits

    ★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★★

  • The Night of the Chupacabras

    ★½